Ile czekamy na wpis do Księgi w Poznaniu

Ile czekamy na wpis do Księgi w Poznaniu

utworzone przez | Październik 23, 2020

Ile czekamy teraz na wpis do Księgi wieczystej w Poznaniu.

 

Na mocy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym, sąd rejonowy Poznań Stare Miasto otrzymał kod wydziału: PO1P

Pracę wydziałów wieczystoksięgowych sądów spowolniła pandemia. Coraz dłużej czeka się na wpis do ksiąg wieczystych. Wcześniej było tak, że po cyfryzacji ksiąg wieczystych w Poznaniu, wpis do księgi wieczystej otrzymywało się po miesiącu, a teraz pół roku, a nawet dłużej.

Myślę, że oprócz powszechnie znanej każdemu sytuacji pandemii, wpływ na opieszałość sądów, szczególnie w dużych miastach takich jak Poznań  ma fakt, iż wpłynęło dużo wniosków o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Często wnioski są odrzucane z błachych powodów, wcześniej – wzywano do uzupełnienia, a teraz nikt tego nie robi.  Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdza, że w ostatnim czasie wydziały wieczystoksięgowe pracowały wolniej, ale ich praca nie została wstrzymana z powodu pandemii. 

W wydziale VI ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto w Poznaniu na rozpoznanie wniosku czeka się od kilka miesięcy. Ilość spraw związana z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności napewno przyczyniło się do wydłużenia terminów. 

Gdy składasz wniosek zawierający żądanie wpisu hipoteki bankowej – wnioskuj o przyspieszenie dokonania wpisu do Przewodniczącej wydziału. Na rozpoznanie wniosku czeka się wówczas do 14 dni.

W czasie epidemii wydziały wieczystoksięgowe borykają się z nieobecnościami pracowników administracyjnych oraz orzeczników. W części wydziałów praca odbywa się w systemie rotacyjnym, aby zachować reżim sanitarny. 

 

Księgi wieczyste Poznań prowadzi:

Wydział ksiąg wieczystych sądu rejonowego Poznań Stare Miasto

Młyńska 1a
61-729 Poznań

W naszym biuletynie znajdziesz wskazówki, inspiracje i informacje o rynku mieszkaniowym.

Klikając przycisk Skontaktuj się ze mną, wyrażasz zgodę na Warunki użytkowania i Politykę prywatności