Sprzedaż nieruchomości, na co zwracam uwagę …

Sprzedaż nieruchomości, na co zwracam uwagę …

utworzone przez | Listopad 6, 2019 | 0 komentarzy

Niekiedy cały proces sprzedaży nieruchomości jest długi i żmudny, wymaga wiedzy, doświadczenia, znajomości rynku, a także skuteczności i konsekwencji w planowaniu.

Nie można prowadzić sprzedaży nieruchomości bez wcześniejszej analizy dokumentów, tym bardziej że są one niezbębne w procesie sprzedaży. Nie można ogłaszać nieruchomości na podstawie poglądowych zdjęć, tylko dlatego, że ktoś pomyśli że przyspieszy sprzedaż.

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, wizja lokalna, ocena potrzeb i oczekiwań klientów pozwoli przygotować ofertą zgodną z oczekiwaniami, pełną, kompletną i chętnie poszukiwaną przez nabywców.

Zawsze powtarzam, że oferta sprzedaży lub wynajmu jest towarem, który należy ładnie przygotować, opakować i odpowiednio promować i reklamować. Wysiłek włożony w odpowiednie przygotowanie transkacji , nigdy nie idzie na marne, nawet gdyby ostateczna umowa nie doszła do skutku.

Nie można skutecznie promować oferty nie widząc jej na własne oczy.

Pierwsze spotkanie z Państwem jest najważniesze. Pozwoli to na zbudowanie wspólnej relacji, kierunku dziania zmierzającego do wspólnego celu. Każda inwestycja, nieruchomość jest inna, należy opierać się na stanie faktycznym i prawnym. Tylko odpowiedni opis nieruchomości spowoduje większe zainteresowanie ze strony nabywców. Zebrana wcześniej pełna dokumentacja dotycząca przedmiotu sprzedaży, umożliwi nabywcom szybki wgląd w dokumentację, co zapewne pozwoli im szybciej podjąć decyzję dot. kupna.

Na co zwracam zawsze uwagę.

Podobno najważniejszą cechą decydującą o atrakcyjności nieruchomości jest jej lokalizacja. I to właśnie miejsce, położenie, otoczenie , adres ma wpływ na zainteresowanie klientów i ich decyzję czy ostateczną cenę sprzedaży. Chodź to co dla jednego jest wadą, to dla innego może być zaletą, dlatego uważam że należy zwrócić uwagę w szczególności na ukrztałtowanie działki, odległość od środków transportu publicznego, bezpośrednie sąsiedztwo, bliskość placów zabaw, parkingów, parków, ścieżek rowerowych, ośrodków zdrowia, szkół, basenów itp. To co jest najważniejsze będziemy dopasowywać już konkretnie do kryterium nabywcy lub najemcy.

Stan techniczny lokalu

Więcej uwagi poświęca się domom i mieszkaniom w kamienicach. Nie wywołują takich emocji mieszkania w blokach. Ostateczna ocena stanu technicznego należy jednak do kupującego. Zazwyczaj pytają oni ” Jakie nakłady należy ponieść, aby dom był bezpieczny”. Odwiedzając co chwile nieruchomości w Poznaniu, jestem w różnych miejscach i staram się moim fachowym okiem dostrzec te miejsca, które wymagają naprawy, czy konserwacji. Należy jednak tutaj podkreślić, iż pośrednik nie ponosi odpowiedzialności za wady ukryte, co oznacza że nie były one oczywiste lub sam nie mógł się o nich dowiedzieć, nie można zatem z tego tytułu czynić pośrednikowi zarzutów. Należy mieć dostęp do budynku i części wspólnych ( strychu, piwnic, garaży), zawsze można poprosić o pomoc fachowca z zakresu budownictwa, który zapewne odpowie na nasze pytania i rozwieje wątpliwości.

Wyposażenie

Wielu właścicieli nieruchomości pyta mnie – co pozostawić w sprzedawanej nieruchomości. Dlatego dokładnie określam jakie elementy wyposażenia w lokalu obejmuje cena, a jakie mogą stanowić przedmiot dodatkowych negocjacji. Nie chodzi to o to, aby sprzedawane mieszkanie lub dom był w pełni wyposażony, powinniśmy zabrać nasze ulubione rzeczy lub nowy nabywca może od nas je odkupić. Zazwyczaj pozostaje kuchnia, łazienka, sprzęt AGD – np. lodówka, zmywarka, zlew, kuchenka itp. Osoba zainteresowana zakupem nieruchomości początkowo nie pzywiązuje uwagi do tego co chciałaby, aby pozostało w lokalu, a co nie. Tak naprawdę to ja o to pytam, ustalam i uwzględniam w protokole uzgodnień, który to strony podpisują jeszcze przed zawarciem umowy przedwstępnej.