Szybki kredyt na zakup nieruchomości …

Szybki kredyt na zakup nieruchomości …

utworzone przez | Listopad 10, 2019 | 0 komentarzy

Kredyt hipoteczny możesz uzyskać na: mieszkanie, dom, działkę, budowę domu. Aby dokładnie zbadać swoją zdolność kredytową, przygotować się do zakupu nieruchomości, należy się spotkać, porozmawiać i sprawdzić ile rzeczywiście pożyczy Ci bank.

Kredyty mieszkaniowe dotyczą zazwyczaj singli, rodzin z dziećmi, dla których zakup nieruchomości mieszkalnej będzie najprawdopodobnie największym obciążeniem finansowym w życiu. Okres spłaty takiego kredytu nierzadko wynosi 30 lat, a spłata raty kredytowej stanowi bardzo istotną część comiesięcznych wydatków.

Zanim otrzymamy kredyt bankowy na zakup nieruchomości:

  • sprawdź swoją zdolność kredytową jeszcze przed podpisaniem umowy z deweloperem, sprzedającym.
  • zapoznaj się dokładnie z ofertami banków,
  • dopytaj jak przebiega procedura kredytowa zmierzająca do udzielenia kredytu przez bank;
  • dokumenty do kredytu – co najważniejsze;

Co powinieneś wiedzieć?

Bank uzależnia idzielenie kredytu hipotecznego od oceny zdolności kredytowej klienta, czyli od możliwości spłaty przez nas zaciągniętego kredytu wraz z odstetkami w terminach określonych w kredycie hipotecznym.

Procedurę kredytową rozpoczyna złożenie wniosku o kredyt, możesz złożyć 2- 3 wnioski do różnych banków. Każdy z tych banków dokonuje analizę zdolności kredytowej klienta, historii kredytowej oraz innych dokumentów i informacji dotyczących kredytobiorców. Bank ma obowiązek poinformowania kredytobiorcy z wyprzedzeniem o tym, że ocena zdolności kredytowej zostanie dokonana na podstawie informacji zgromadzonych w bazach danych – jeśli odmówisz przekazania informacji – kredyt hipoteczny może nie zostać udzielony.

Można by powiedzieć, że nie ma możliwości otrzymania kredytu, bez dokładnej analizy naszej zdolności kredytowej przez bank. Dlatego, warto zanim podpiszemy umowę przedwstępną z deweloperem, sprzedającym wcześniej spotkać i porozmawiać na temat możliwości kredytowych.

Warto też dodać, iż stosunek wysokości wydatków związanych z obsługą zobowiązań kredytowych i innych zobowiązań finansowych, co do zasady nie powinien przekroczyć 40% – 50 % w przypadku klientów, kórych poziom dochodów nie przekracza przeciętnego poziomu wynagrodzeń w danym regionie zamieszkania (rekomendacja 9 z rekomendacji S).

Kredyt hipoteczny możesz uzyskać wyłącznie w walucie, w której klient uzyskuje większość dochodów lub posiada większość aktywów finansowych art. 6 ustawy o kredycie hipotecznym w związku z rekondacją nr 6 z rekomendacji S.

Maksymalny okres spłaty kredytu hipotecznego wynosi 35 lat, z zastrzeżeniem, że rekomendowany klientom detalicznym okres spłaty wynosi 25 lat (rekomendacja nr 7 z Rekomendacji S).

Bank nie powinien kredytowej pełnej wartości finansowej nieruchomości stanowiącej przedmiot hipoteki, dlatego Komisja Nadzoru Finansowego w rekomendacji S wymaga, aby banki wymagały od klientów wniesienia wkładu własnego, który aktualnie wynosi 20 % wartości kredytowej nieruchomości lub 10 % w razie odpowiedniego zabezpieczenia wniesienia wkładu własnego lub ustanowienia blokady na rachunku bankowym lub zastawu. (rekomendacja nr 15 rekomendacji S).

Po zakończeniu analizy ryzyka ekspozycji kredytowej bank udzieli zdolności kredytowej. Decyzja kredytowa (wraz z formularzem informacyjnym dotyczącym kredytu hipotecznego, jaki kredytodawca zobowiązany jest przekazać kredytobiorcy przed zawarciem umowy), powinna zatem zawierać istotne postanowienia umowy i być wiążąca dla kredytodawcy (w terminie co najmniej 14 dni od dnia jej przekazania kredytobiorcy). W tym terminie kredytodawca nie może wymagać, aby konsument podjął ostateczną decyzję co do warunków zawarcia umowy kredytu hipotecznego określonych w tej decyzji kredytowej.

Żródło: rekomendacja S (KNF) oraz ustawa o kredycie hipotecznych z dnia 23 marca 2017 r.