Chcesz zgłosić do wynajęcia?

Wpisz tutaj swoje dane lub zadzwoń pod numer
+48 728 550 005

Zarządzanie najmem

Chcesz wynająć

Zainwestowałeś, czas na zarządzanie najmem.

Zakup nieruchomości pod inwestycję to idealne przedsięwzięcie, o ile właściwie zadbasz o mieszkanie do wynajęcia.

3 kluczowe kwestie do rozważenia:

Kiedy najlepiej wynająć?

Na jaki czas i za ile?

Kto jest Twoim najlepszym klientem?

Kiedy wynająć mieszkanie aby jak najlepiej zarobić?

Nie ma prostej odpowiedzi. W biurze Taterka Nieruchomości mieszkania są wynajmowane przez cały rok. Pomożemy Ci wskazać miesiące, które w danej okolicy charakteryzują się wzrostem lub spadkiem popytu i podaży na mieszkania na wynajem. Nasze statystyki warto wziąć pod uwagę m.in. ze względu na wpływ popytu oraz podaży na kształtowanie się cen najmu.

Za ile możesz wynająć?

Wysokość kwoty, jaką uzyskasz wynajmując swoje mieszkanie, zależy od położenia, standardu, piętra, układu itp. Dowiedz się w jakiej cenie wynajmiesz swoje mieszkanie w Poznaniu – kliknij tutaj

Idealny najemca

Idealny najemca to taki, który płaci na czas, dba o mieszkanie jak o swoje i jest z nami w stałym kontakcie. Jako zarządca nieruchomości nie mamy problemów z najemcami i cieszymy się, że miło wspominają spędzony z nami czas.

Wybór zarządcy

Po podjęciu decyzji o wynajmie swojego mieszkania warto zastanowić się jak zrobić to w najbardziej korzystny sposób. Można podjąć wyzwanie samodzielnego najmu lub zdać się na pomoc zarządcy. Jeśli wiesz jak skutecznie zarządzać nieruchomością, by możliwie zwiększać przychody z najmu i dysponujesz wystarczającą ilością czasu, możesz ze spokojem zająć się tym we własnym zakresie.

Zdecydowana większość osób czynnych zawodowo korzysta jednak z usług zarządcy. Powierzenie czynności związanych z najmem zarządcy jest dla właściciela sporym odciążeniem, gwarantuje bezpieczeństwo i spokój. Jeśli zarządca jest profesjonalistą, działa w sposób zorganizowany, wg określonego planu, wielokrotnie zwiększa szanse na wzrost zysku z najmu danej nieruchomości.

3 kluczowe kwestie do rozważenia:

Spotkaj się z zarządcą, aby porównać usługi i ceny

Pamiętaj, że to Ty jesteś stroną decydującą

Ważne jest to abyś ze swoją decyzją czuł się komfortowo i pewnie

Jak wybrać dobrego zarządcę najmu nieruchomości?

Jeśli, tak jak większość osób, postanowiłeś zatrudnić profesjonalnego zarządcę do obsługi wynajmu swojego mieszkania, warto skontaktować się z kilkoma biurami i spotkać z wybranymi. Kolejnym krokiem będzie porównanie oferowanych przez poszczególnych zarządców warunków. Zaufanie to podstawa, kiedy zatrudniasz firmę do zarządzania Twoją nieruchomością.

Podręczna lista pytań przy wyborze zarządcy:

 • Czy zarządca jest ubezpieczony OC?
 • Jaką wiedzą na temat lokalnego rynku dysponuje?
 • Jaki ma plan na zarządzanie Twoją nieruchomością?
 • Czy dysponuje listą potencjalnych najemców?
 • Wady i zalety współpracy z zarządcą nieruchomości
 • Ile innych mieszkań prowadzi dany zarządca?
 • W jaki sposób rozliczane jest wynagrodzenie zarządcy, prowizja czy opłata stałą?
 • Co się stanie w przypadku zmiany najemcy?
 • Jak wygląda kwestia pełnomocnictw?
 • Upewnij się, że otrzymałeś umowę zarządzania nieruchomością w formie pisemnej
 • Jeśli masz specjalne życzenia czy oczekiwania – porozmawiaj o nich z zarządcą

Zarządca na bieżąco analizuje rynek najmu. Mówi co jest najważniejsze w przygotowaniu nieruchomości na wynajem i kiedy będzie właściwy moment na rozpoczęcie najmu. Jako osoba znająca realia rynkowe pomoże w ustaleniu ceny najmu, w oparciu o analizy i statystyki rynkowe.

Pamiętaj, że to Ty powierzasz pod opiekę zarządcy mieszkanie i to Twoje dobre samopoczucie oraz spokój są najważniejsze.

Przed wynajęciem

Przygotuj dom i przyciągnij najemców

Odpowiednie przygotowanie nieruchomości do wynajęcia jest kluczową, choć niestety często pomijaną kwestią, w procesie najmu. Podkreślenie najistotniejszych walorów nieruchomości to okazja zaprezentowania mieszkania czy domu z jak najlepszej strony.

Nakład pracy, którą musimy wykonać, ma na celu zachęcenie potencjalnych najemców do podpisania umowy najmu i pozostanie w niej jak najdłużej. Warto poświęcić określoną ilość czasu i środków, aby przedstawić nieruchomość w jak najbardziej pozytywnym świetle, zainteresować najemców, docelowo doprowadzić do podpisania umowy, najlepiej na oczekiwany przez właściciela nieruchomości okres.

Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?

3 kluczowe kwestie do rozważenia:

Sprecyzowanie profilu najemcy, któremu najchętniej wynajmiesz

Poprawa standardu mieszkania wszelkimi dostępnymi środkami

Dbałość o detale

Wybór najemcy

Pierwszym krokiem w procesie przygotowania nieruchomości pod wynajem jest przemyślenie kwestii komu tak naprawdę chcesz wynajmować mieszkanie czy dom, czyli tzw. określenie grupy docelowej. Jest to podstawa doboru detali wyposażenia, a następnie dobrego skonstruowania oferty.

Wyobrażenie sobie idealnego najemcy ma na celu przewidzenie jego potrzeb oraz preferencji. Na tym etapie odpowiemy sobie na pytanie na co taki potencjalny najemca zwróci uwagę, a na co na pewno nie chciałby trafić. Profil potencjalnego najemcy wraz z jego oczekiwaniami umożliwi nam przygotowanie nieruchomości w sposób, który pomoże nam przyciągnąć określone osoby.

Przykładowe profile najemców:

 • młode, aktywne zawodowo i towarzysko osoby
 • małżeństwa z małymi dziećmi
 • studenci
 • korporacje szukające luksusowych nieruchomości dla swoich pracowników

Komu Ty chcesz wynająć swoją nieruchomość? Pamiętaj, że to Ty powierzasz pod opiekę zarządcy mieszkanie i to Twoje dobre samopoczucie oraz spokój są najważniejsze.

Przygotowanie czy remont

Każdy lokal jest inny. Czasem wystarczy dodanie paru elementów i mieszkanie wygląda naprawdę przytulnie. Znamy kilka prostych trików, które mogą sprawić, że Twoja nieruchomość będzie cieszyła się większym zainteresowaniem potencjalnych najemców.

O co najczęściej pytają nas właściciele wynajmujący nieruchomość?

 • Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?
 • Jakie kolory zastosować w mieszkaniu na wynajem?
 • Jakie dodatki do wnętrza podkreślą jego walory?
 • Czy mieszkanie na wynajem powinno być umeblowane?
 • Co warto dokupić do mieszkania na wynajem?
 • Na co z reguły zwracają uwagę najemcy?
 • Kto ponosi koszty drobnych napraw w wynajmowanym mieszkaniu?
 • Konserwacja sprzętów i naprawy AGD

Pamiętaj, twoje mieszkanie powinno być przede wszystkim czyste, zadbane.

Podpisanie umowy najmu

Po obejrzeniu mieszkania przez najemcę i akceptacji warunków czas na podpisanie umowy najmu. W
rzeczywistości umowa nie jest zawarta dopóki wynajmujący (lub zarządca) oraz najemca nie podpiszą
umowy najmu. W praktyce oznacza to, że do tego właśnie momentu żadna ze stron nie jest formalnie
zobowiązana do niczego.

3 kluczowe kwestie przed podpisaniem umowy

Zapoznaj się z treścią umowy najmu

Podpisz umowę najpóźniej 1-2 dni przed wprowadzeniem

Pamiętaj o dokonaniu wpłat na poczet kaucji lub miesięcznych opłat

Podpisanie umowy

Zarządca lub właściciel powinien udostępnić przyszłemu najemcy szkic umowy najmu. Po dokładnym zapoznaniu się z treścią dokumentu warto przygotować listę pytań i wątpliwości i udostępnić ją drugiej stronie. Wszelkie kwestie sporne powinny zostać omówione i wyjaśnione zanim nastąpi moment podpisania umowy.

W umowie powinny zostać zawarte umówione wcześniej warunki najmu, tj.: terminy obowiązywania, wysokość czynszu, terminy wpłat, forma rozwiązania umowy. Zarządcy zazwyczaj dysponują standardowymi umowami, w których uwzględnione są wszystkie niezbędne elementy.

Co powinna zawierać umowa najmu?

Dowiedz się co powinna zawierać umowa najmu – kliknij na naszą listę pytań. Nasze opracowanie zawiera również informacje o wymaganych elementach umowy najmu, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Po wcześniejszym obustronnym ustaleniu warunków umowy, zarządca lub właściciel oraz najemca spotykają się w umówionym terminie oraz miejscu, aby podpisać dokument umowy.

Zaliczka

W momencie deklaracji potencjalnego najemcy o wynajmie nieruchomości pojawia się konieczność wpłaty zaliczki. Zazwyczaj zaliczka to określona część miesięcznej opłaty za najem. Wpłata zaliczki dokonywana jest na rachunek bankowy zarządcy. Po podpisaniu umowy najmu zaliczka zostaje zwrócona.

Pełnomocnictwo

Jeśli najemca nie może samodzielnie podpisać umowy, konieczne jest napisanie pełnomocnictwa, które upoważni inną osobę do zawarcia umowy najmu w jego imieniu. Zarządca może pomóc w przygotowaniu dokumentu pełnomocnictwa.

Dla najemcy

Z biurem Taterka Nieruchomości wynajmiesz mieszkanie szybko i bezpiecznie.

Jeśli planujesz zamieszkać w Poznaniu zapoznaj się z ciekawymi ofertami nieruchomości dostępnymi w biurze Taterka Nieruchomości. Zobacz naszą ofertę

3 Kluczowe kwestie do rozważenia:

  Jak wynająć mieszkanie?

  Wpłaty, zaliczki, umowa najmu

  Odbiory i wydania lokalu

Jak wynająć mieszkanie?

Jeśli chcesz szybko i bezpiecznie wynająć mieszkanie w Poznaniu – sprawdź aktualne oferty dostępne w biurze Taterka Nieruchomości. – oferta. Możesz także sprawdzić, kiedy zwolni się interesujące Cię mieszkanie, w przypadku, gdy zostało wcześniej wynajęte przez inne osoby.

Wybrałeś mieszkanie? Najwyższa pora umówić się na spotkanie z nami – kontakt

.Zobacz aktualne oferty Taterka Nieruchomości

Lista pytań do zarządcy

Dobrze skonstruowana umowa najmu powinna chronić zarówno właściciela mieszkania, jak i najemcę. W trakcie trwania umowy najmu mogą pojawić się mniej lub bardziej typowe sytuacje, które warto skonfrontować z zarządcą. Na co na pewno warto zwrócić uwagę? – sprawdź o co pytają nas inni.

Jeśli chcesz zobaczyć listę pytań najczęściej zadawanych zarządcom – kliknij tutaj

Zmiana najemcy i odbiór lokalu

Najemcy, z uwagi na różne sytuacje życiowe, od czasu do czasu zmieniają swoje miejsce zamieszkania. Jeśli:

Jesteś właścicielem a Twój najemca opuszcza lokal – zachowaj spokój i dokładnie wszystko zaplanuj. Nie wiesz co zrobić w tej sytuacji? – Skontaktuj się z nami
Jesteś najemcą – koniecznie uprzedź zarządcę mieszkania o zamiarze opuszczenia lokalu, co najmniej miesiąc przed wyprowadzką. Najemcy, tak jak wynajmujący, także pracują na swoje referencje – lepiej nie zostawiać po sobie spalonych mostów, a współpracę zakończyć z klasą.

Protokół i odbiór lokalu

Zwrot kaucji

Pozwól nam skontaktować się z Tobą w celu bezpłatnej oceny ustnej. Nie zobowiązujesz się do niczego w związku z wyceną.

Klikając przycisk Skontaktuj się ze mną, wyrażasz zgodę na Warunki użytkowania i Politykę prywatności

Statystyki cen


Nowości w Taterka


Dlaczego Taterka


Jak sprzedać