umowa deweloperska

Odbior lokalu od dewelopera - pomiary.

23 sty

Sprawdź, czy powierzchnia mieszkania wynikająca z planu lokalu jest zgodna z rzeczywistym stanem faktycznym.

Nabywając mieszkanie od dewelopera należy zwrócić uwagę na powierzchnię mieszkania. Spór z deweloperem może wynikać z rozbieżności między umową, a rzeczywistym stanem technicznym nieruchomości. Takie sytuacje są stosunkowo częste i zwykle dotyczą różnic w sposobie obliczania powierzchni użytkowej mieszkania. 


Co możesz w tej sytuacji zrobić: 


  1. Analiza umowy deweloperskiej, sprawdź zapisy umowy i zweryfikuj , jak w umowie została określona powierzchnia mieszkania oraz w jaki sposób miała być liczona np. Według norm PN-ISO 9836 czy innej normy. 
  2. Sprawdź plany mieszkania, które były załącznikiem do umowy, czy metraż zgadza się z deklarowanym.
  3. Zdobądź od dewelopera dokumentację techniczną np. Rzut mieszkania, który potwierdza powierzchnię w stanie rzeczywistym. W przypadku odmowy wydania dokumentów, możesz zażądać ich na piśmie, powołując się na swoje prawa jako nabywcy. 
  4. Możesz także wezwać dewelopera do wyjaśnienia, przygotuj oficjalne pismo.


Jak to wszystko wygląda w praktyce. Inwestor nabywając nieruchomość od dewelopera zawiera z nim umowę deweloperską. Umowa ta dotyczy zakupu lokalu mieszkalnego o projektowanej powierzchni 56,14 m2. Wiemy z treści umowy deweloperskiej, że miała ona być obliczona zgodnie z normą PN - ISO 9836. Do umowy załączono także prospekt informacyjny wraz z rzutem lokalu mieszkalnego, przedstawiający powierzchnię i układ pomieszczeń, na którym zaznaczono m.in obszar powierzchni pod ścianami lub elementami nadającymi się do demontażu np. pod ściankami działowymi, wliczany do powierzchni użytkowej przyszłego lokalu.


Po zakończeniu budowy zgodnie z umową deweloperską, deweloper dokonuje obmiaru powykonawczego lokalu mieszkalnego, w wyniku czego może okazać się, że powierzchnia użytkowa lokalu jest mniejsza od projektowanej i np. Wynosiła 55,81 m2. Ta sama sytuacja może dotyczyć części takich jak balkon, taras, loggia. W związku z czym deweloper powinien zwrócić inwestorom różnicę w cenie. 


Ceny lokali mieszkalnych są w chwili obecnej bardzo wysokie i takie mieszkanie o pow. 55,81 m2 opiewa na kwotę 504 647,62 zł. Zazwyczaj inwestorzy dopiero po odbiorze lokalu od dewelopera zawierają umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności. 


Warto zapoznać się z wyrokiem Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie - IV Wydział Cywilny wyrok z dnia 24.4.2024 r., IV Ca 1735/23 - gdzie sąd orzekł na korzyść inwestorów. 


Treść tego wyroku wraz z uzasadnieniem sądu zainteresowanym mogę wysłać na e-mail.


Autor: Alicja Taterka, prawnik, ekspert ds. Nieruchomości i inwestycji

Zainwestuj mądrze z nami

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług doradczych w branży nieruchomości. Odkryj możliwości współpracy z nami.
Napisz do nas
Kontakt

Skontaktuj się z nami teraz